Sada je: pet pro 06, 2019 7:36 pm.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 245 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nešto o Buscard sustavu
Novi postPostano: ned vel 03, 2008 6:33 pm 
Site Admin

Sustav BUSCARD predstavlja integriranu informatičku cjelinu koja objedinjava više funkcija, a sve u cilju povećanja kvalitete pružanja usluga korisnicima javnog gradskog i prigradskog prijevoza kao i povećanja efikasnosti upravljanja sustavom prijevoza i nadzora na troškovima.

Funkcije koje su integrirane u BUSCARD su:

* izrada, programiranje i prodaja karata,
* nadzor upotrebe putničkih karata u javnom prijevozu u vozilima,
* prikupljanje podataka s opreme u vozilima i
* generiranje izvještaja i statistika o broju prevezenih putnika po određenim upitima
* evidencija radnog vremena zaposlenika i kontrola prolaza
* evidencija istakanja goriva i praćenje troškova po vozilima
* praćenje položaja vozila na digitalnoj karti
* glasovna najava stanica u vozilima
* najava dolaska vozila na stanice ...

Naslov: Re: Nešto o Buscard sustavu
Novi postPostano: pon vel 04, 2008 9:09 pm 

Bok!
Zanima me samo što ako ja jednostavno prislonim karticu i odjavim se odmah nakon 5 minuta i nastavim se voziti jos 10 stanica?? :lol:

Novi postPostano: pon vel 04, 2008 9:21 pm 
Site Admin

Vidi ovako, kao prvo ne možeš napraviti check-out dok je vozilo u pokretu.Možeš ga napraviti na prvoj stanici na kojoj vozilo stane ali, oglasit će se zvučni signal i ljudi koji se voze s tobom u vozilu vidjeti će da nisi izašao nakon odjave.E sad ako tebi to nije neugodno onda ti ne bi bilo neugodno i da u trgovini spakuješ neki artikl pod jaknu i da to ostali kupci vide :)
Osim toga naravno da imamo kontrolore koji upadaju u vozilo s PDA uređajem pa ti traži karticu, stavi je u uređaj i odmah mu je sve jasno :mrgreen:

Novi postPostano: pon vel 04, 2008 9:25 pm 

COOL :D :roll: :oops:

Novi postPostano: uto vel 05, 2008 9:49 am 

Sve je to lijepo što se piše o Buscard sustavu, ali me zanimaju neke stvari kao potencijalnog korisnika.

Prvo, pretpostavljam da se s godišnjih, mjesečnih i sličnih pretplatnih kartica ne "skida iznos" i da korisnik neće biti ograničen,
kao ni dosad, brojem stanica koje može dnevno prijeći.

Drugo, ukoliko mislite prodavati kartice tipa telefonskih za 5, 10, 15 kuna, pretpostavljam da čovjek koji je kupio karticu od 15 kuna, a nije ju i ne misli ju više koristiti nekoga dana, može doći do kioska i zatražiti da mu se vrati preplaćeni iznos, a kartica poništi. Naime, sve drugo bila bi pljačka i plaćanje pretplate, tj. bili biste dužni davati popust kao i na godišnje ili mjesečne karte. U krajnjoj liniji, što ako čovjeku ostane na kartici 2 kune, a treba se voziti za 4 kune? Logično bi bilo da provuče karticu na kojoj su mu ostale dvije kune, a kad prođe određeni broj stanica, provuče drugu karticu. Naravno, ja se zapravo nadam da ste poštena tvrtka i da ćete kartice prodavati ne po paušalu u okruglom broju kuna, negoli na način da čovjek dođe na kiosk i kaže: "Molim vas karticu za 13 stanica." Teta na kiosku odgovori: "To vam je (recimo) 3,44 kune." Čovjek plati i vozi se 13 stanica.

Novi postPostano: uto vel 05, 2008 5:52 pm 
Site Admin

Odmah na početku da kažem da u ovome trenutku ne možemo raspravljati o cjeniku, jer poznato je da bez Gradske vlasti, GPP ne može kreirati niti uvesti tarifni sustav ili nove cijene karata, tako da bi svaka takva rasprava bila neutemeljeno nagađanje.

Ono što sigurno možemo reći je to da naravno da vlasnik kartice na kojoj ima "bonusa" može u objektu Prodaje karata GPP-a zamjeniti svoju karticu a zauzvrat dobiti količinu novca koja je ostala na kartici.

-Ako čovjeku ostane 2 kn na kartici, on se s takvom karticom može prevesti za 4 ali i više kuna jer svaka kartica ima na sebi nazovimo to "dozvoljeni minus" koji iznosi izračunatu najdužu relaciju između stanica na području Grada.Takav "dozvoljeni minus" se namiruje kod sljedećeg nadopunjavanja kartice i dok se to ne napravi kartica je neaktivna.

-Sigurno je da korisnici neće moći na kiosku reći "Molim vas karticu za 13 stanica", isto kao što ne može kupiti bon za mobitel na način "Molim jedan bon za 13 razgovora" ;) .Najmanji iznos odnosno cijenu kartice ne možemo sada utvrditi (iz gore navedenih razloga), a takvi korisnici koji kupe karticu samo zbog jedne vožnje, kao što sam gore spomenuo, mogu zatražiti povrat novca koji je ostao na kartici (iako je teško zamislivo zašto bi to netko radio,osim ako nije iz Grada i neće možda više nikada koristiti Gradski prijevoz :cry: ).Vjerujem da je ovaj način dovoljno pošten jer je svaki drugi gotovo neizvodiv. Da bi korisnik kupio kartu za 13 stanica on unaprijed mora znati od koje do koje stanice se vozi (imena) i to točno a imamo oko 250 stajališta i relacije između njih različite su, između kojih bi onda ona "Teta na kiosku" :) morala izračunati koliko je to novaca, pa onda napuniti karticu tom količinom (jer ne možemo imati sve moguće kombinacije gotovih kartica :roll: ) itd. itd. Sve je ovo super komplicirano i nema nikakvog smisla jer ipak se radi o Gradskom prijevozu putnika prema tome njime se u 99% slučajeva služe građani Osijeka koji ne namjeravaju imati samo jednu vožnju od 13 stanica nego će iskoristiti svoju karticu bilo kada dok se u GPP-u koristi ovaj sustav.

Nadam se da ste koliko-toliko zadovoljni odgovorom jer ovo je najviše što je moguće u ovom trenutku odgovoriti.

Novi postPostano: sri vel 06, 2008 10:09 am 

admin je napisao/la:
Odmah na početku da kažem da u ovome trenutku ne možemo raspravljati o cjeniku, jer poznato je da bez Gradske vlasti, GPP ne može kreirati niti uvesti tarifni sustav ili nove cijene karata, tako da bi svaka takva rasprava bila neutemeljeno nagađanje.

To mi je jasno. Bilo koji iznos koji sam spomenuo, bio je samo primjera radi.

Citat:
Ono što sigurno možemo reći je to da naravno da vlasnik kartice na kojoj ima "bonusa" može u objektu Prodaje karata GPP-a zamjeniti svoju karticu a zauzvrat dobiti količinu novca koja je ostala na kartici.

To je sasvim zadovoljavajuće. Svaka čast.

Citat:
-Ako čovjeku ostane 2 kn na kartici, on se s takvom karticom može prevesti za 4 ali i više kuna jer svaka kartica ima na sebi nazovimo to "dozvoljeni minus" koji iznosi izračunatu najdužu relaciju između stanica na području Grada.Takav "dozvoljeni minus" se namiruje kod sljedećeg nadopunjavanja kartice i dok se to ne napravi kartica je neaktivna.

I ovo je pohvalno. Svaka čast.

Citat:
-Sigurno je da korisnici neće moći na kiosku reći "Molim vas karticu za 13 stanica", isto kao što ne može kupiti bon za mobitel na način "Molim jedan bon za 13 razgovora" ;) .Najmanji iznos odnosno cijenu kartice ne možemo sada utvrditi (iz gore navedenih razloga), a takvi korisnici koji kupe karticu samo zbog jedne vožnje, kao što sam gore spomenuo, mogu zatražiti povrat novca koji je ostao na kartici (iako je teško zamislivo zašto bi to netko radio,osim ako nije iz Grada i neće možda više nikada koristiti Gradski prijevoz :cry: ).

Vjerojatno mi je to palo napamet jer sad živim u Zagrebu, a u rodni Osijek dolazim tek jednom mjesečno. Još rjeđe koristim GPP, ali ipak se zalomi. Malo bi mi bilo glupo kupiti karticu od 50 kuna, koju ću "ispucati" za desetak mjeseci (možda). Isto tako, nedavno sam bio u turizmu u Španjolskoj i koristio tamošnji gradski prijevoz. Za turiste su imali poseban sustav povlaštenih karata (dnevnih, dvodnevnih, trodnevnih i sl.), a posebno mi se svidjelo što se nisu morale kupiti ni telefonske kartice nego se moglo u govornicu ubaciti i kovanice (te naknadno nadodavati po potrebi tijekom razgovora ili pak uzeti višak koji je uređaj izbacio po obavljenu razgovoru).

Citat:
Vjerujem da je ovaj način dovoljno pošten jer je svaki drugi gotovo neizvodiv.

Nije baš neizvediv, nemojmo pretjerivati, ali pošten svakako jest.

Citat:
Da bi korisnik kupio kartu za 13 stanica on unaprijed mora znati od koje do koje stanice se vozi (imena) i to točno a imamo oko 250 stajališta i relacije između njih različite su, između kojih bi onda ona "Teta na kiosku" :) morala izračunati koliko je to novaca, pa onda napuniti karticu tom količinom (jer ne možemo imati sve moguće kombinacije gotovih kartica :roll: ) itd. itd.

To jest točno, ali ako bi "teta na kiosku" imala uređaj za punjenje kartica, tj. kad se i ako uvede neki takav sustav, onda je posve svejedno punila "teta" karticu s 50 kuna ili s 26 kuna i 13 lipa. To zaključujem iz toga što u radnom kolektivu punimo kartice za fotokopirni uređaj i možemo tražiti da nam "čiko" napuni 621 kopiju, 735 ili 1000 (što je maksimum), a razlika mu je utoliko da upiše željeni broj u za to u računalnom programu predviđen prozor. (Kompjutor isto tako može relativno brzo izračunati kilometražu između dviju željenih stanica).

Ali dobro, ako se može dobiti povrat novca, onda sve to nije nužno.

Citat:
Nadam se da ste koliko-toliko zadovoljni odgovorom jer ovo je najviše što je moguće u ovom trenutku odgovoriti.

Ništa niste rekli za mjesečne karte. Čisto znatiželje radi, što će biti s njima.

Novi postPostano: sri vel 06, 2008 3:50 pm 
Site Admin

Pa naravno sve je izvedivo, nema toga što se ne može napraviti to ja samo figurativno govorim kako bih naglasio stvari ;)
Mjesečne i godišnje karte ostaju kao i dosad, znači neograničene, naravno i one su kao i ostale u obliku - bezkontakne kartice.

Novi postPostano: čet vel 07, 2008 1:45 pm 

Palo mi je napamet, s obzirom da su kartice beskontaktne, da pitam na kojoj udaljenosti "hvata" kartica? Treba li biti u nekom položaju okrenuta prema čitaču ili se može držati u džepu?

Inače, kao jedan daljnji korak bi možda bilo zgodno da se na Internetu može pročitati stanje na kartici. Recimo, netko se ulogira na vaš sajt, upiše serijski broj s kartice (koji će sigurno imati) i pogleda si stanje.

Možda u malo daljoj budućnosti da se stanje na kartici može nadoplaćivati općom uplatnicom, e-bankarstvom, mobitelom, na bankomatu i sl.

Novi postPostano: čet vel 07, 2008 6:01 pm 
Site Admin

Gledaj ovako.... sve ovisi o tome kako podesimo osjetljivost uređaja, teoretski on moze pročitati karticu koja se nalazi u džepu a da ti samo prođeš pored validatora, ali....(uvijek ima ali :) ) kako je super gužva u špicama u svim vozilima, zamisli kako bi to pištalo na sve strane :D
Sigurno je da ćemo podesiti uređaje tako da ipak moraš izvaditi karticu i prisloniti je cca 5 cm od validatora,inače nije bitno kako okreneš karticu i prislanjaš li je s naličja ili pozadine uređaj će to registrirati.

admin je napisao/la:
Inače, kao jedan daljnji korak bi možda bilo zgodno da se na Internetu može pročitati stanje na kartici. Recimo, netko se ulogira na vaš sajt, upiše serijski broj s kartice (koji će sigurno imati) i pogleda si stanje.

Možda u malo daljoj budućnosti da se stanje na kartici može nadoplaćivati općom uplatnicom, e-bankarstvom, mobitelom, na bankomatu i sl.

Na nekima od ovih stvari se već i sada radi a i sigurno je da ćemo naš sustav tijekom vremena unaprijeđivati i proširivati na sve moguće načine.

Novi postPostano: pet vel 08, 2008 8:26 am 

admin je napisao/la:
Gledaj ovako.... sve ovisi o tome kako podesimo osjetljivost uređaja, teoretski on moze pročitati karticu koja se nalazi u džepu a da ti samo prođeš pored validatora, ali....(uvijek ima ali :) ) kako je super gužva u špicama u svim vozilima, zamisli kako bi to pištalo na sve strane :D
Sigurno je da ćemo podesiti uređaje tako da ipak moraš izvaditi karticu i prisloniti je cca 5 cm od validatora,inače nije bitno kako okreneš karticu i prislanjaš li je s naličja ili pozadine uređaj će to registrirati.

Pa meni se zapravo više sviđa ovo s 5 cm jer bi se na većoj osjetljivosti (opet, dakako, ovisi o podešenju) moglo desiti i da uređaj "uhvati" nekoga tko se samo prošetava kraj vozila.

Novi postPostano: uto vel 12, 2008 12:51 pm 

Dobar dan!
Imam nekoliko pitanja u vezi s novim načinom plaćanja prijevoza:
1. iz tenje sam i u autobusima nerijetko budu velike gužve (od 7 do 13 sati iz tenje i od 10 do 15 sati pogotovo), a uglavnom ljudi stoje i na stepenicama. Kako će ljudi koji izlaze iz busa moći 'odznačiti' svoju kartu i gurati se do tog aparata, a da se pritom ne stvaraju zastoji?
Mislim da će autobusi zbog toga kasniti.

2. kako će netko tko ima npr. mjesečnu za bilje plaćati dolazak u tenju? Hoće li morati imati dvije kartice ili će se moći sa svojom voziti i do tenje (ipak je nj. karta duplo skuplja)?

3. hoćemo li mi biti nekako educirani kako taj novi sustav funkcionira (mislim posebno na starije ljude, mislim da će oni biti problem)?

Hvala!

Novi postPostano: uto vel 12, 2008 3:23 pm 
Site Admin

Pozdrav!
Evo redom kako ste postavljali pitanja:

1.Uređaji su postavljeni na samim izlazima (druga i treća vrata), kako se radi o potpuno beskontaktnoj odjavi što znači da je karticu dovoljno prisloniti 5-7 cm od validatora i to nebitno kako je okrenuta, vrijeme koje je potrebno za odjavu jednako je vremenu koje je potrebno za sam izlazak kroz vrata, sigurno je da će biti za nijansu više "gužvovito" ali smatramo da to neće biti u tolikoj mjeri da utječe na točnost autobusa.

2.Princip sa mjesečnim kartama je isti kao i dosada, znači imamo tri zone i Općine.Sa mjesečnom za Općine se korisnik može voziti u sve Općine i u sve zone a ta je karta ujedno i najskuplja.Sa kartom za npr. drugu zonu korisnik se može voziti samo u prvoj i u drugoj zoni a takva karta je zato znatno jeftinija od "Općinske".Konkretno za primjer koji ste naveli, kako je Bilje Općina znači da korisnik posjeduje mjesečnu kartu za Općine, on se s tom kartom može bez problema voziti i u Tenju.

3.Svakako, građani će biti educirani na sve moguće načine, znači biti će tu razne besplatne brošure , medijska podrška i još mnogo drugih načina kako bi se našim korisnicima na što jednostavniji način približio ovaj novi sustav.

Novi postPostano: sub vel 23, 2008 10:18 am 

Hello!
Zanima me kako ste riješili prijenos podataka s vozila prema vašim serverima, znam da je ovo nemoguče izvesti GPS-om a ni Wirellessom pa bi mi bilo interesantno znati ovaj podatak ako nije nekakva poslovna tajna?
Hvala.

Novi postPostano: sub vel 23, 2008 2:43 pm 
Site Admin

Prijenos podataka je rješen na taj način da svaki "Board computer" u vozilu ima u sebi SIM karticu za podatkovni prijenos putem interneta (nešto slično kao Web'n'Walk T-coma).Preko toga se spaja na fiksnu adresu Servera odnosno Routera i na taj način se vrši prijenos potrebnih podataka.Ovu sinhronizaciju svako vozilo napravi svake četiri sekunde (inače se podešava na kasniji interval ali kako naša mreža može "progutati" i više od toga mi smo podesili na četiri).
Naravno da nije tajna, naprotiv želim što više tehničkih pitanja jer to je moje područje i tu sam ekspert ;)

Novi postPostano: uto ožu 11, 2008 10:35 pm 

Mene zanima kada bi se Buscard sustav trebao okvirno početi primjenjivati te da li će se uporaba beskontaktnih kartica primjenjivati i na mjesečne studentke karte?

Novi postPostano: uto ožu 11, 2008 11:06 pm 
Site Admin

Buscard bi se trebao početi primjenjivati za cca mjesec dana, odnosno čim Osijek dobije Gradsku vlast i ona donese tarifni sustav.Naravno da će i studentske biti beskontaktne, samo što će biti neograničene, doći ćeš kod nas da te gospođe uslikaju i izrade ti tvoju mjesečnu karticu, to će se zvati "Personalizirana beskontaktna kartica" i to ti je to.Uopče neče postojati nikakav drugačiji oblik kartice osim beskontaktne i to: Personalizirane, Nepersonalizirane(bez slike, nemamo pojma tko si) te neograničene i one sa bonusom.

Novi postPostano: sri ožu 12, 2008 8:39 pm 

Joooj ovo će stvarno biti savršeno. Jedva čekam da se uvede. driving hurray

Novi postPostano: sri ožu 12, 2008 10:56 pm 

da a kad ce se uvesti?

Novi postPostano: sri ožu 12, 2008 11:01 pm 
Site Admin

admin je napisao/la:
Buscard bi se trebao početi primjenjivati za cca mjesec dana, odnosno čim Osijek dobije Gradsku vlast i ona donese tarifni sustav.

Evo citiram samog sebe yesnod

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 245 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Fatal error: ./cache/ is NOT writable. in C:\Users\gpposije\gpp-osijek.com\wwwroot\forum\includes\acm\acm_file.php on line 103