Sada je: čet ruj 24, 2020 3:13 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 347 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kartice
Novi postPostano: ned vel 03, 2008 6:08 pm 

Baš me zanima kada će biti u funkciji te nove kartice???

Naslov: Re: Kartice
Novi postPostano: uto vel 12, 2008 11:46 pm 
Site Admin

Uskoro :)

Novi postPostano: sri vel 13, 2008 11:45 pm 

Može li mi tko malo objasniti o čemu se radi? Da li te kartice imaju kakve veze sa novim uređajima koji se nalaze kod vozača?

Novi postPostano: čet vel 14, 2008 12:09 am 
Site Admin

Ovako... uskoro neće postojati dosadašnje karte u bilo kojem obliku (karnet,mjesečne,godišnje itd.) Korisnici će imati beskontaktnu karticu sa MIFARE čipom u sebi, a svih gore navedenih verzija.Uređaj kod vozača je tzv. Board Computer svakog vozila,još je novost u vozilima i Validator na svakim vratima.Princip je jednostavan: Imaš karticu na kojoj ima određena količina bonusa ----> Validator na prednjim vratima kod ulaza u vozilo check-in ----> Validator na zadnjim vratima kod islaska iz vozila check-out ----> Skinuta količina bonusa s kartice = kilometri između check-in i check-out.Više o tome na:

http://www.gpp-osijek.com/website/buscard.html

viewtopic.php?f=6&t=5

A uskoro za Tehno-freakove pišem i opis svakog uređaja posebno, počevši od same opreme u GPP-u pa do vozila.

Novi postPostano: sub vel 16, 2008 10:02 pm 

Svaka cast tim karticama!! Biti ce dobre onima koji malo putuju i koji obicno ne koriste gradski prijevoz. A sta je sa studentima koji vise puta na dan idu na predavanja, koliko ce oni morati uplatiti na karticu da bi se mogli voziti?? 500kn??Da je cijena samo 20 lipa od mog stana do faks izaslo bi me 170 kn tj vise nego duplo. Nedaj Boze da odem koju stanicu dalje, bankrotirat cu!! Vjerujem da ce biti kartica za ucenike i studente i da cemo dobiti popust kao do sada, ali se iskreno nadam da ce cijene biti SOLIDNE i PRIMJERENE!!! A tko zna kako ce to na kraju ispasti, za vece udaljenosti cijene ce definitivno biti vece pa se sada vi vozite!!

Zadnja izmjena: katrin; sub vel 16, 2008 10:19 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Novi postPostano: sub vel 16, 2008 10:17 pm 

Jel mi moze netko odgovoriti kako ce kartice funkcionirati u guzvi? Vjerujem da se upravitelji gpp-a nikada nisu vozili u busu za josipovac ili u tramvaju u podnevnoj špici. U tolikoj guzvi se nemoze ni izaci van a kamoli tek provuci karticu!! Pa sta ako netko "krivo" provuce karticu, ili je neuspije provuci??? Kako ce se to kontrolirati i rijesiti?? A dok vozac saceka da se provuku sve kartice bus/tramvaj ce stajati na stanici cijelu vjecnost!! ?

Novi postPostano: ned vel 17, 2008 12:46 am 
Site Admin

Katrin, Katrin koliko samo negativnosti s tvoje strane :cry:

admin je napisao/la:
Svaka cast tim karticama!! Biti ce dobre onima koji malo putuju i koji obicno ne koriste gradski prijevoz. A sta je sa studentima koji vise puta na dan idu na predavanja, koliko ce oni morati uplatiti na karticu da bi se mogli voziti?? 500kn??Da je cijena samo 20 lipa od mog stana do faks izaslo bi me 170 kn tj vise nego duplo. Nedaj Boze da odem koju stanicu dalje, bankrotirat cu!! Vjerujem da ce biti kartica za ucenike i studente i da cemo dobiti popust kao do sada, ali se iskreno nadam da ce cijene biti SOLIDNE i PRIMJERENE!!! A tko zna kako ce to na kraju ispasti, za vece udaljenosti cijene ce definitivno biti vece pa se sada vi vozite!!

Za tebe kao studenta će naravno postojati niz drugih vrsta kartica na kojima imaš različite popuste tako da nećeš kupovati klasičnu karticu pa je puniti svaka dva dana, npr ja bih na tvom mjestu kupio personaliziranu ili mjesečnu kartu na koje imaš određene popuste pa ti neće biti bitno koliko puta ideš od stana do faksa ;) .Cijene će svakako biti solidne i primjerene, što ne znači da ti ja sada tu pričam priče kako će GPP žrtvovati svoje prihode :) , jednostavno imamo filozofiju da ćemo dobiti velik broj građana kojima se do sada nije isplatilo dati 8 kn za 1-2 stanice pa nisu niti koristili Gradski prijevoz, e a sada kada to njih izađe npr. 1-2 kn ipak bi mogli sjesti u tramvaj i provesti se tih par stanica.

katrin je napisao/la:
Jel mi moze netko odgovoriti kako ce kartice funkcionirati u guzvi? Vjerujem da se upravitelji gpp-a nikada nisu vozili u busu za josipovac ili u tramvaju u podnevnoj špici. U tolikoj guzvi se nemoze ni izaci van a kamoli tek provuci karticu!! Pa sta ako netko "krivo" provuce karticu, ili je neuspije provuci??? Kako ce se to kontrolirati i rijesiti?? A dok vozac saceka da se provuku sve kartice bus/tramvaj ce stajati na stanici cijelu vjecnost!! ?

O ovome sam već prije pisao: Uređaji su postavljeni na samim izlazima (druga i treća vrata), kako se radi o potpuno beskontaktnoj odjavi što znači da je karticu dovoljno prisloniti 5-7 cm od validatora i to nebitno kako je okrenuta, vrijeme koje je potrebno za odjavu jednako je vremenu koje je potrebno za sam izlazak kroz vrata, sigurno je da će biti za nijansu više "gužvovito" ali smatramo da to neće biti u tolikoj mjeri da utječe na točnost.Što bi značilo da kroz vrata svakako moraš proći a kad prolaziš usput onako drži karticu sa svoje desne strane i neće biti problema ;)

Novi postPostano: ned vel 17, 2008 12:50 am 
Moderator

A u slučaju gubljenja kartice, dali one imaju neki redni broj, pa da ih se može deaktivirati?

Novi postPostano: ned vel 17, 2008 12:56 am 
Site Admin

Sve što kartica i ima je jedinstveni hexadecimalni broj upisan u sam chip.
Svi ostali podatci se nalaze na našim serverima i sa njih sve povlači.
Svaka izgubljena kartica se stornira a bonus sa nje se prebacuje na novu , ali u tom slučaju korisnik će morati platiti trošak nove kartice, što je ja mislim pošteno.Naravno ovo sve kod personaliziranih kartica kod nepersonaliziranih ovakvi zahvati nisu mogući niti tehnički izvodivi.

Novi postPostano: ned vel 17, 2008 2:14 pm 

Sad mi pade napamet još jedna stvar kod ovih mjesečnih/godišnjih karata. Te bi valjalo i o trošku GPP-a mijenjati jednom u određenom razdoblju (recimo 2-3 godine, ali opet, to je samo primjer) jer će se ljudima izlizati/presavinuti samo od stajanja u nekom zapećku novčanika, pa još dodatno svaki put kad vadiš, spremaš itd. To je manje-više uobičajeno i s kreditnim karticama, zdravstvenim iskaznicama, novčanicama i što ja znam s čime sve ne.

Novi postPostano: ned vel 17, 2008 3:24 pm 
Site Admin

Naravno, svaka od tih kartica ima propisani rok trajanja, kako zbog fizičke izdržljivosti tako i zbog čipa unutra.Mislim da se radi o 4 godine ali nisam 100% siguran, kartica se nakon toga zamjenjuje novom.Uz svaku karticu ide i nešto što je štiti ( sve u svoje vrijeme ovo je stvar marketinga i ne mogu sada o tome govoriti).Usljed fizičkog oštečenja ili nemara novu karticu će morati platiti korisnik.

Novi postPostano: ned vel 17, 2008 4:31 pm 
Moderator

Što će biti sa mjesečnim kartama?

Novi postPostano: ned vel 17, 2008 5:03 pm 
Site Admin

Mjesečne karte ostaju kao i do sada, samo prelaze također u beskontaknu karticu.

Novi postPostano: pon vel 18, 2008 3:39 pm 

Hvala na odgovoru!! A jel postoje neke stvari koje se nesmiju napraviti s karticom da se cip ne unisti, npr. staviti magnet na nju, oprati je u perilici i tako nesto???

Novi postPostano: pon vel 18, 2008 6:05 pm 
Site Admin

Dok svoju karticu fizički ne oštetiš ona će raditi, naravno to ne znači da je trebaš prati u perilici, svakako to izbjegavaj :)

Novi postPostano: uto vel 19, 2008 8:20 am 
Site Moderator

katrin je napisao/la:

Ljudi iz uprave se nisu odmah rodili kao direktori pa da se vozaju autima po gradu od prvog dana, morali su nekako ići u školu i sl. tako da su upoznati sa problematikom gužve! :D :D :D

Što se tiče provlačenja kartica admin je gore naveo kako to funkcionira, ali naravno da će u početku biti sitnih problema dok sustav ne profunkcionira kako treba! Naravno u svemu tome ćete i vi kao putnici učestvovati i morati nam pomoći da to što prije riješimo!! Putnicima će biti u cilju da se pridržavaju pravila ulaska i izlaska, odnosno obavezan ulazak na prva vrata i izlazak na druga ili treća, jer u slučaju da ne provuku karticu na izlasku skida se cijeli iznos sa kartice, a na prednjim vratima se neće moći izlaziti jer prednji validator nema funkciju izlaznog!!!

Novi postPostano: uto vel 19, 2008 8:32 am 

T3PVO je napisao/la:
Putnicima će biti u cilju da se pridržavaju pravila ulaska i izlaska, odnosno obavezan ulazak na prva vrata i izlazak na druga ili treća, jer u slučaju da ne provuku karticu na izlasku skida se cijeli iznos sa kartice, a na prednjim vratima se neće moći izlaziti jer prednji validator nema funkciju izlaznog!!!

1. Kako će sustav znati da netko nije provukao karticu? Pretpostavljam da će postojati neki vremenski limit. I što sad ako netko, kome se ne žuri, a i daleko je od odredišta, odluči da sačeka u tramvaju da dođe struja te prođe taj neki vremenski limit? Uopće, radi li validator na baterije za slučaj da nestane struje?

2. Ovo s ulazom na jedna i izlazom na druga vrata dobro funkcionira kad nema gužve (i u tim slučajevima je to, zapravo, odlično), a loše kad je ima. Ima li bilo kakvog opravdanog razloga da se ne zadrži mogućnost ulazaka i izlazaka kroz sva vrata?

Novi postPostano: uto vel 19, 2008 6:59 pm 
Site Admin

Evo da odgovorim redom:

1.Sustav uopće ne zanima da li je netko napravio check-out, korisniku je u interesu da to napravi a ako ne napravi onda sljedeće: -kod nepersonaliziranih kartica(one s bonusom na sebi) u slučaju da korisnik izađe iz vozila a ne provuče karticu (check-out) skida mu se iznos izračunat prema kilometrima do zadnje stanice, znači kod tramvaja je to ako ide npr. u pravcu Višnjevca računaju mu se kilometri od stanice gdje je ušao (check-in) pa do okretišta u Višnjevcu, kod autobusa isti princip ali zadnja stanica je terminalna (krajnja) točka svake linije.
-kod personaliziranih kartica, kako na njima nema bonusa (neograničene su) ako korisnik izađe iz vozila a nije napravio check-out, kartica se blokira a korisnik mora doći u Prodaju karata GPP-a da mu se kartica odblokira, ovo se može dogoditi 8 puta a nakon toga slijede određene sankcije.
U slučaju nestanka struje kompletan sustav, kako u vozilima tako i u GPP-u nastavlja nesmetano raditi na pomočne baterije.

2.Ulaz je isključivo na prednja vrata i oko toga nema diskusije, a kako je samo prednji validator namjenjen za check-in, ovo postaje - POD OBAVEZNO.
Razloga ima dosta npr. onaj koji ulazi ne mora čekati da svi prvo izađu ili se gurati dok oni izlaze, vozaču je omogućen pregled ulazaka kako netko npr. ne bi ušao sa Argentinskom Dogom u vozilo :) , i dosta drugih razloga, uglavnom statistike i ispitivanja su nam pokazala da ulaz-izlaz na sva vrata stvara kaos i nikako nije dobar.A što se tiče gužvi, kako sam na forumu već više puta objasnio uvođenje ovog sustava ne utječe bitno na dodatne gužve.

Citiram samog sebe :D :Uređaji su postavljeni na samim izlazima (druga i treća vrata), kako se radi o potpuno beskontaktnoj odjavi što znači da je karticu dovoljno prisloniti 5-7 cm od validatora i to nebitno kako je okrenuta, vrijeme koje je potrebno za odjavu jednako je vremenu koje je potrebno za sam izlazak kroz vrata, sigurno je da će biti za nijansu više "gužvovito" ali smatramo da to neće biti u tolikoj mjeri da utječe na točnost.Što bi značilo da kroz vrata svakako moraš proći a kad prolaziš usput onako drži karticu sa svoje desne ili lijeve strane i neće biti problema ;)

Novi postPostano: uto vel 19, 2008 7:59 pm 

Citat:
Ljudi iz uprave se nisu odmah rodili kao direktori pa da se vozaju autima po gradu od prvog dana, morali su nekako ići u školu i sl. tako da su upoznati sa problematikom gužve! :D :D :D

Što se tiče provlačenja kartica admin je gore naveo kako to funkcionira, ali naravno da će u početku biti sitnih problema dok sustav ne profunkcionira kako treba! Naravno u svemu tome ćete i vi kao putnici učestvovati i morati nam pomoći da to što prije riješimo!! Putnicima će biti u cilju da se pridržavaju pravila ulaska i izlaska, odnosno obavezan ulazak na prva vrata i izlazak na druga ili treća, jer u slučaju da ne provuku karticu na izlasku skida se cijeli iznos sa kartice, a na prednjim vratima se neće moći izlaziti jer prednji validator nema funkciju izlaznog!!!

Ma svaka cast na odgovoru. Vidim kako se svi iz uprave vozaju tramvajom. Uostalom, oni su u skolu isli davnih dana a ne prije 5 godina!! Mislim da nitko nije toliko glup da ne vidi razliku izmedju onda i danas, pa eto danas imamo i validatore i prisiljeni smo se voziti po nekim pravilima samo da ne bi ostali bez novaca na kartici, moramo brojati kilometre da bi vidili koliko se jos mozemo voziti!!
Citat:
jer u slučaju da ne provuku karticu na izlasku skida se cijeli iznos sa kartice
To je svakako predobar nacin da se od ljudi izvuce novac!! Molim vas, nemojte mi reci da se vama nikada u zivotu nije dogodio neki propust. Ljudi smo, moze se dogoditi svima. Uostalom kako mi znamo da taj validator stvarno radi kako treba. Moze se i njemu dogoditi da ne prihvati karticu (pa i bankomati ne prihvate kartice uvijek i to ne zbog istrosenih kartica nego zbog sustava). Niti jedan uređaj/sustav nije 100% siguran a jedino sto je 100% sigurno je to gpp nece ljudima vratiti novac ako se dogodi takav promasaj (cisto sumnjam da bi to i priznali)!! Ps: Mozda zvucim prekriticno ali takva je istina. Stvarno dizim palceve cijelom tom projektu jer su ovom gradu stvarno potrebni neki noviteti.

Novi postPostano: uto vel 19, 2008 8:10 pm 
Site Admin

Katrin !!! i opet hrpa negativnosti s tvoje strane.... :D

Ne brini se! Ne skida se cijeli iznos s kartice, pročitaj moj post prije tvog pa će ti biti jasno, T3PVO nije baš upučen u ovo, nemoj se ljutiti na njega zbog slučajnih izjava :| .
Svakako ćemo u slučaju nekakvih grešaka vračati ljudima novac, osim toga kako sam negdje gore napisao ti možeš u bilo kojem trenutku vratiti karticu i dobiti nazad novac koji je preostao na njoj.
Nemoj tako negativno razmišljati ovdje se radi o jednostavnoj modernizaciji i o tome da se Gradski prijevoz isplati i onima koji se voze 1-2 stanice, nitko ne želi opljačkati građane.Znaš i sama da je bilo gdje Gradski prijevoz putnika slabo profitabilna organizacija koja služi građanima a financira se iz proračuna grada, tako da nemamo mi ništa od toga da nekome bezobzirno uzimamo novac.

Prosurfaj malo po temama pa ćeš vidjeti da nije sve tako crno, možda ti budemo draži barem malo :cry:

P.S. Naravno de ne moraš brojati kilometre, stanje na svojoj kartici možeš vidjeti na malom ekranu validatora svaki puta kada je prisloniš, pa na internetu, pa na info pultovima itd. itd. A kako sam već prije pisao možeš ući i u dozvoljeni minus, tako da nema napetosti što se tiče vožnje.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 347 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Fatal error: ./cache/ is NOT writable. in C:\Users\gpposije\gpp-osijek.com\wwwroot\forum\includes\acm\acm_file.php on line 103