Sada je: ned stu 18, 2018 1:14 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: otvaranje vrata na taster
Novi postPostano: ned ožu 02, 2008 3:54 pm 

Zasto se sluzbeno ne uvede ova funkcija? I neka se putem brosura i javnih glasila nauci narod :) Moji rodjaci u Becu su ucili o tome u osnovnim skolama, ja vidio u knjigama.
Npr. cesto puta poluprazan tramvaj ili bus...vozac stane na stanicu gdje nema nikoga vani. Unutra svi sjede. On stane, otvori sva vrata (pogotovo ako je vani -10 brrrrr) stoji par sek, zatvara vrata i ide dalje. Dakle, rashladio je tramvaj, bespotrebno otvarao vrata, kocio i kretao (veca potrosnja energije?).

Evo primjera kako vani rade:

slika

Znaci, da na vrijeme pritisnes taster ako zelis izaci na slijedecoj stanici, dakle za vrijeme voznje, a ne kad vec stane. Tako se izbjegne ono gore. OK, druga stvar je kad netko vani ceka...

slika

Slijedeci primjer: Vozac neka uvijek otvara 1. vrata sam ako netko zeli uci. Kad svi udju, klik na njegov taster za samootvaranje vrata, i onda ako netko zeli izaci na 2. i 3. vratima, ima taster kod vrata i neka si sam otvara.

Naslov: Re: otvaranje vrata na taster
Novi postPostano: ned ožu 02, 2008 4:10 pm 
Moderator

Također takav način otvaranja vrata je i u Zagrebu i to izvrsno funkcionira, to je jako dobra stvar, i ljudi su se već naučili u Zg. na to. cooool

Novi postPostano: ned ožu 02, 2008 8:33 pm 
Moderator

To postoji u svim moderniziranim tramvajima,no još se nije počeo koristiti taj sistem,koliko znam.

U autobusima isto postoji taster,i kada se pritisne na displeju kod vozača zasvijetli crvenim slovima STOP.U autobusima se to i koristi ponekad,dakle ako jedan putnik izlazi na nekoj stanici,otvori samo ta vrata.

Bilo bi super kada bi se to koristilo i u tramvajima,no valjda će se u informatizaciji naći mjesta i za to. :D

Novi postPostano: pon ožu 03, 2008 5:25 pm 
Site Moderator

Takav sustav je kod nas u upotrebi od 1995. god. od kada su nam došli GT-6, i u njima postoje naljepnice kako sve skupa funkcionira, ali nažalost slabo se koristi iz razloga što imamo veliki broj starijih putnika koji dovoljno ne obračaju pozornost na takve stvari, pa kada se dogodi da vozač ne otvori vrata (a uključio je funkciju samootvaranja) putnici zovu u firmu i žale se kako ih vozači neće pustiti na stanici. Inače sustav postoji i u renoviranim tramvajima T3PVO i potpuno je u funkciji, ali je ista priča kao i sa "genšerima"!!

Novi postPostano: uto ožu 11, 2008 10:19 pm 

Ja to stalno radimo no imam osjećaj da ostali putnici misle da mi nisu sve na broju. Već je netko spomenuo za Zagreb. Da, tamo je normalno koristiti se ovakvom uslugom no kod nas očito ne.
I sam sam nazočio x puta kada su ljudi galamili na vozača da im ne želi otvoriti vrata a tako im je teško bilo pritisnuti tipku. Mislim da bi uvelike pomogla medijska kampanja i promotivni letci o tome.

Novi postPostano: sri ožu 12, 2008 8:42 am 
Site Moderator

Dogy je napisao/la:
Ja to stalno radimo no imam osjećaj da ostali putnici misle da mi nisu sve na broju. Već je netko spomenuo za Zagreb. Da, tamo je normalno koristiti se ovakvom uslugom no kod nas očito ne.
I sam sam nazočio x puta kada su ljudi galamili na vozača da im ne želi otvoriti vrata a tako im je teško bilo pritisnuti tipku. Mislim da bi uvelike pomogla medijska kampanja i promotivni letci o tome.

Bilo je već takvih akcija, ali nažalost neuspiješnih!!!

Novi postPostano: sub kol 09, 2008 9:31 pm 

Evo ja bih samo htio pridodati kako sam bio u Pragu i kako sam se zatekao u vrlo nezgodnoj situaciji prilikom ulaza u tramvaj: Dolazi tramvaj, staje na stajalištu, čekam da otvori vrata, ali ih ne otvara ! Gledam koji se vrag događa te shvatim kako drugi stišću taster kako bi ušli i izašli iz njega. Isti slučaj je i kod autobusa pa čak i metroa pri čemu sam se jako iznenadio, pogotovo što ne razumijem što piše a nije čak ni nacrtano. Tako da ja obavezno i na Gpp-ovim tramvajima stišćem taster iako me nakon toga ljudi čudno gledaju, ali lijepo je vidjeti kako se na ovim obnovljenim tramvajima otvaraju zasebno srednja i zadnja vrata, pošto ih vozač ne može sam otvoriti pojedinačno nego sva zajedno ili samo prva.
:lol:
POZDRAV

Novi postPostano: pon sij 31, 2011 1:23 am 

Opet da malo osvjezim temu u ove hladne dane. Malo kasnim no, kad su bile one nedavne zimske "vrucine" u busevima i tramvajima se grijalo kao da je vani -20. Opet, ovih hladnijih dana, prazan tramvaj, vozac otvara sva vrata...

Zasto GPP misli da je jedina zarada na kartama, tj. na smanjivanju švercanja, a nitko ne gleda na rasipanje energije. Osim toga, bespotrebno otvaranje/zatvaranje vrata steti mehanici, ona se trosi...Doci ce ljeto..klima u busevima, a vrata ce se i dalje sva otvarati.

Rasirite vijest putem medija o uvođenju samootvaranja vrata, navedite razloge. Uvijek ce biti onih koji ce se buniti, bunili su se i za Butru i ulazak na prednja vrata..pa evo danas ih je sve manje i to funkcionira. Na tramvaje/buseve koji imaju mogucnost samootvaranja naljepite/obnovite naljepnice. Vrijeme je da pocnete dresirati građane 001_tongue

Rekoh...uvijek ce biti ovakvih 001_tongue

slika

Novi postPostano: pon sij 31, 2011 7:37 am 
Site Moderator

iagree
Drago nam je da ima putnika koji razmišljaju na ovakav način, ali nažalost vrlo je malo takvih.
Pokušali smo raditi neke akcije ali su u njima najviše ispaštali vozači. Putnici kao da nisu svjesni da je to za njihovo dobro - grijanje zimi i hlađenje ljeti, ali znaš kako je, treba podići ruku da se pritisne taster - naravno da je lakše samo izaći!
U svakom slučaju hvala na takvom razmišljanju i sugestiji! thumbsup

Novi postPostano: pon sij 31, 2011 12:59 pm 

T3PVO je napisao/la:
Pokušali smo raditi neke akcije ali su u njima najviše ispaštali vozači. Putnici kao da nisu svjesni da je to za njihovo dobro - grijanje zimi i hlađenje ljeti...

Istina, sjećam se tih dana kad su neki vozači znali stati na stanicu i samo stisnuti tipku za samootvaranje vrata. I oni koji su vani i unutra su trebali sami sebi otvoriti vrata. Ukoliko nakon nekog vremena oni koji su htjeli van nisu stisnuli taster kako bi otvorili vrata, vozač normalno kreće dalje (naravno prilikom toga je nastala pobuna u tramvaju (koliko puta sam ja znao za druge stisnuti taster kako bi izašli van)).

Istina je da danas od vozača samo jedna vozačica koristi takav način otvaranja vrata i to na žalost samo kad vozi Genšera. Nekada se znalo dogoditi da vozi isti vozni red cijeli tjedan, pa ako ste se nekada s njom vozili, mogli ste primjetiti kako već svi stišću gumb kod vrata ukoliko žele van. Svaka čast vozačici thumbup. treba imati živaca za to.

Da ima više takvih vozača, brzo bi se postiglo otvaranje vrata jednostavnim pritiskom tastera kod vrata. Ali dosta tih tastera je oštećeno, povađeno i sl. tako da se na nekim vratima niti ne mogu pritisnuti ili su zamjenjeni nekim drvenim sličnim djelom koji nema nikakve funkcije 001_unsure

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Fatal error: ./cache/ is NOT writable. in C:\Users\gpposije\gpp-osijek.com\wwwroot\forum\includes\acm\acm_file.php on line 103