Sada je: ned lis 20, 2019 5:17 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 245 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Butra od danas
Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 11:13 am 

Ovaj sustav ne da ima porođajne muke nego umire od sepse. Zar se ništa kod nas ne može napraviti kako spada?

Evo jedan primjer kako je sustav "super-duper". Imam susjedu i žena mi priča ovako. "Idem na rehabilitaciju u Toplice u Bizovac i imam mjesečni pokaz za prvu zonu pa sam pitala vozača kako ću platiti onaj dio do Bizovca od Višnjevca". Vozač kaže:"Vrlo jednostavno. Na ulasku se prijavite sa pokaznom butrom i odmah kupite od vozača onu na bonove (na kune, potrošnu, kako se već službno zove). Kad stignemo do Višnjevca vi brzo trk na srednja vrata, odjavite se sa pokaznom butrom, iziđite van iz vozila pa opet trk na prednja vrata da se možete prijaviti sa ovom na bonove." ack2 [cryin crazy

Svi mi dobro znamo da vozač prvo otvori prednja vrata da svi uđu, a tek onda ostala. i sad zamišljam si situaciju da ona ne može izići dok joj se ne otvore vrata, a kad se već i otvore, prednja su zatvorena i ostaje ženi da se zaleti do prednjih vrata i lupa po njima kao kreten ne bi li joj se vozač smilovao i otvorio.

Vezano za činjenicu da se moraju prijavljivati i oni koji imaju "pokazne" butre. Zašto si je Gpp umislio da je Big Brother? Da nadgleda gdje tko i kada ulazi i silazi, i to poimence? Netko ćereći da sam paranoičan, no to je realan problem. Što Gpp briga statistika? Tvrde da će time bolje korigirati vozne redove pa da neće biti gužvi. To se nikada neće dogoditi jer ni dan danas vozne redove možeš koristiti kao wc papir, a niti nemaju dovoljno vozila koja bi mogli umetati kao "pojačanja". Tužno, ali istinito, i to čak za tramvaje koji većim dijelom imaju baš svoju traku u prometu i ne bi ih smio toliko ometati okolni promet i gužve. Zašto jednog stuenta ili radnika, koji kada kupi pokaz i da lovu Gpp-u unaprijed, znači kreditira Gpp tj. posudi mu novac unaprijed ne bi mogao imati bar komfor da se ne mora je*ati sa tim aparatima za validaciju? :cry:

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 2:02 pm 
Site Moderator

U takvom slučaju gospođa uopće ne mora napuštati vozilo kako bi se odjavila, nego to sve može napraviti unutar vozila (odjaviti se u vozilu na zadnjem stajalištu sa I zonom i vratiti se kroz vozilo do prednjeg validatora kako bi se prijavila sa vrijednosnom karticom) !!!!

Statistika putnika je itekako bitna za poslovanje GPP-a i planiranje daljnjeg poslovanja, stoga i je bitno da se svi ulasci i izlasci evidentiraju po voznim redovima i linijama!!!

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 3:06 pm 

mene nesto hebe kartica bio u gpp-u kazu sve stima oso na bud nevalja ponovo provuko nevalja treci put proradi i tak nekuzim jel to do mene il? i uvijek sacekam par sec da se ugasi prijasnje prijavljivanje i opet grrrr

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 3:17 pm 

Malo je jača avantura krenuti u susret hrpi ljudi koja se u žurbi ukrcava u vozilo samo da bi se iz vozila "chekirala" butra i to baš i nije rješenje.

Za Vašu statistiku, da Vam budem iskren me zaboli neka stvar ako to znači da ćete me moći pratiti kao divlju zvijer jer ćete točno znati gdje sam ušao a gdje izišao. Ja sam pokaz platio, nije mi poklonjen i nemate pravo na taj način zadirati u moju i tuđu privatnost. "Bon butre" su anonimne, no pokazi nisu. Mogu misliti kako su samo fušerski zaštićene te baze podataka koje su svakodnevno sve veće te tko im i po kojoj osnovi ima pristup.

Na pristupnici za pokaz koju sam ispunio nema ni riječi da ćete vi prikupljati personalizirane podatke po kojima se mogu savršeno pratiti i identificirati imatelji pokaza, nema obavjesti kako su ti podatci zaštićeni, kako će se koristiti itd. Samo čekajte da se neki novinar ili nadobudni pravnik dosjeti ovoga što sam napisao. Prštat će i tužbe i negativni publicitet jer to što radite je prosuutsavno i točka.

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 3:29 pm 
Moderator

brico je napisao/la:

Na pristupnici za pokaz koju sam ispunio nema ni riječi da ćete vi prikupljati personalizirane podatke po kojima se mogu savršeno pratiti i identificirati imatelji pokaza, nema obavjesti kako su ti podatci zaštićeni, kako će se koristiti itd. Samo čekajte da se neki novinar ili nadobudni pravnik dosjeti ovoga što sam napisao. Prštat će i tužbe i negativni publicitet jer to što radite je prosuutsavno i točka.

A ti misliš da će na ekranu biti specijalno tvoje ime i prezime na kojemu će se samo tebe pratiti gdje ideš? 001_rolleyes

Ja bih prije rekao da će se na taj način znati samo koliko ljudi uđe,odnosno prijavi se i izađe,odjavi se,na pojedinim stajalištima.

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 3:34 pm 
Site Moderator

Očito je da večina ljudi koji se žale na gužve zbog ulaza na prednja vrata nisu baš putovali po zapadnim zemljama koje su daleko naprednije i civiliziranije od naše, a tamo bi onda imali priliku vidjeti kako ljudi šutke stoje u kolonama za ulaz na prednja vrata jer je to normalno i prema pravilima službe, a ujedino i kulturnog ophođenja i ponašanja!!!

Što se tiče naše baze podataka ona se opće niti ne prati po imenima već kao personalizirane kartice (radnička, učenička, umirovljenička.....), a pristup bazi podataka ima samo jedna osoba u firmi koja je itekako odgovorna za njenu tajnost!!

Podatke koje mi prikupljamo za naše personalizirane kartice na istovjetan način i za istu svrhu koriste sve banke (bilježi se svaki odlazak na bankomati ili izvršenje nekog plačanja sa karticom), lanci trgovina i sl. na svijetu i dosada ih još nitko nije tužio za to niti se nije žalio zbog toga, a ona osoba koja misli da su joj uskračena neka prava ili smatra da je u nekom sistemu pračenja i nadziranja jednostavno ne mora koristiti bilo kakvu vrstu kartica i ne mora se bojati da je netko nadzire!!!!

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 3:58 pm 
Site Moderator

hrca88 je napisao/la:
mene nesto hebe kartica bio u gpp-u kazu sve stima oso na bud nevalja ponovo provuko nevalja treci put proradi i tak nekuzim jel to do mene il? i uvijek sacekam par sec da se ugasi prijasnje prijavljivanje i opet grrrr

Ako je na aparatu u firmi pokazala da je uredu onda vjerovatno nešto ne radiš dobro!
Kod ulaska u vozilo prisloni karticu na validator i pričekaj zvučni signal i da se upali zelena lampica, isti postupak je i prilikom izlaska!

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 7:15 pm 

brico je napisao/la:
Evo jedan primjer kako je sustav "super-duper". Imam susjedu i žena mi priča ovako. "Idem na rehabilitaciju u Toplice u Bizovac i imam mjesečni pokaz za prvu zonu pa sam pitala vozača kako ću platiti onaj dio do Bizovca od Višnjevca". Vozač kaže:"Vrlo jednostavno. Na ulasku se prijavite sa pokaznom butrom i odmah kupite od vozača onu na bonove (na kune, potrošnu, kako se već službno zove). Kad stignemo do Višnjevca vi brzo trk na srednja vrata, odjavite se sa pokaznom butrom, iziđite van iz vozila pa opet trk na prednja vrata da se možete prijaviti sa ovom na bonove.

Ovo je stvarno turbo glupost, trebali bi nešto smislit,makar zatu liniju do toplica jel ovo stvarno nema smisla.

brico je napisao/la:
Za Vašu statistiku, da Vam budem iskren me zaboli neka stvar ako to znači da ćete me moći pratiti kao divlju zvijer jer ćete točno znati gdje sam ušao a gdje izišao. Ja sam pokaz platio, nije mi poklonjen i nemate pravo na taj način zadirati u moju i tuđu privatnost. "Bon butre" su anonimne, no pokazi nisu. Mogu misliti kako su samo fušerski zaštićene te baze podataka koje su svakodnevno sve veće te tko im i po kojoj osnovi ima pristup.

Daj šta ti pričaš, pa svaki mobitel se može pratiti u centimetar već odavno, mogu ti ako hoće zumirati satelitskom optikom u tehnološki zaosto mozak, baš su uložili toliki novac da bi pratili tvoje svakodnevne odlaske na pijacu, molim te u kojem ti vremenu živiš pa to je gradski prijevoz a ne neka tajna organizacija za nadziranje građana, uostalom šta se uopće voziš autobusom, mogao bi te neko vidit pa će svi onda znati za tvoje tajne operacije odlaska na pijacu xxxxxx.

Naslov: Re: Nešto o Buscard sustavu
Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 7:24 pm 

Ma ništa ne treba podešavat,moram priznat da sam prvi dan imao i ja problema s tom prijavom i odjavom ali kad skužiš one bipove i lampice treba ti 2 sekunde da se uredno prijaviš ili odjaviš,a koliko vidim danas devedest posto ljudi već radi sve kako treba,sve je stvar navike i prilagodbe.
Možda da svi prestanem srati i da se pomirimo s ovim,naučimo kako radi i ajmo dalje ima u ovom gradu puno gorih stvari o kojima nikada novine nisu nit pisale nit se o njima raspravljalo na nekom forumu.

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 7:36 pm 
Site Admin

Ok, bez vrijeđanja (već jedno 100-ti put - od sada za svaku uvredu nekog člana sljeduje upozorenje pa na kraju ban), svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Brico ne prate se kartice baš na tako filmski način kao što vi mislite, radi se o jednostavnom izlistanju sveukupnih prijava i odjava na određenim točkama i to po kategorijama kartica, nikako po imenima građana. Ako ikada budete primjetili da se tim nekakvih Gpp-ovih hakera bude posvetio praćenju vas osobno, pa onda to još i zloupotrijebio, svakako nas tužite jer slažem se - to je protuustavno.

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 7:51 pm 

T3PVO je napisao/la:
hrca88 je napisao/la:

Ako je na aparatu u firmi pokazala da je uredu onda vjerovatno nešto ne radiš dobro!
Kod ulaska u vozilo prisloni karticu na validator i pričekaj zvučni signal i da se upali zelena lampica, isti postupak je i prilikom izlaska!

gle lega svaki put sam stavio na isti nacin i kako kad mi uvati neznam mracim na to kaj se mora uvijek provlacit i tako to [bored

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 7:58 pm 
Site Moderator

Čuj, tako su se prije 15 god. putnici žalili što moraju gurati kartu u poništivać, a sada nam je to bilo sasvim normalno i uobičajeno! Na sve novo se treba navikavati pa tako onda treba i na nove butre!! ;) :D

Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 7:58 pm 
Site Admin

Nije isključena mogućnost da ti je neispravna kartica, ali mislim da se kod tebe konkretno radi o tome što je "provlačiš", probaj karticu jednostavno prisloniti na onu površinu gdje je nacrtana ona ruka, svi ti validatori rade na prislanjanje cca 3-4 cm, nikako na provlačenje ispred njega.
Ako ti i dalje bude pravila probleme javi mi se PM-om pa ti kao članu foruma dam privilegiju i osobno ti napravim novu karticu.

Naslov: Butra
Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 9:28 pm 

Zanima me koliko procjenjujete vremenski period do prvog "privatnog" reprogramiranja Butri i je li to moguće... :? :? :?

Naslov: Re: Butra
Novi postPostano: pet ruj 05, 2008 10:11 pm 
Site Admin

Preteško da će to netko napraviti, MIFARE kartica je dokazana i sigurna tehnologija, prodano je više od 500 milijuna kartica i više od 5 milijuna čitača i ona je trenutno jedini proizvod koji sadrži javni enkripcijski ključ preko beskontaktnog sučelja i ima najveću moguću sigurnost.
Navodno su neki studenti u Londonu "probili" karticu, ali trebalo im je navodno 7 dana sa nekim super računalom, pa je bila tužba, ali je bilo u znanstvene svrhe pa je to OK.
Uglavnom nije da je nemoguće, ali ono... tko bi tako nešto kompleksno radio zbog nekakve kartice za javni gradski prijevoz kad ima i VISU,AMERICAN,DINERS itd. itd. 001_smile

Novi postPostano: sub ruj 06, 2008 1:14 am 
Moderator

jović_GGŠO je napisao/la:
owaj nowi nacin je potpuno sranje i tu nema više price..OCEMO STARE MJESECNE...OCU DA OPET MORAM CEKAT KO KRETEN NA GAJEVOM...FALI NAM TO!VRATITE NAM TO....

Čuj a da ti malo ohladiš, pisao si nenormalne komentare i na početku teme. Ovo nije forum za svađanje, molim te, već si upozoren od strane administratora, ali stvarno moram i ja reagirati jer mi ovakvo ponašane ide na živce. Slobodno iznesi svoje mišljenje, ali kroz normalan razgovor i činjenice. Neznam dali znaš pravilo da se pisanje velikim slovima na forumu shvaća kao vikanje. Stoga nemoj vikati, nemoj se svađati i smiri se, ako ti nešto ne paše, iznesi svoje mišljenje, ali ne ovako.

Ovo vrijedi i za sve ostale članove koji se budu neprimjereno ponašali.
Ljudi smo, ne majmuni, ajmo se onda kao ljudi i sporazumijevati. thumbsup

Istina, i ja sam skeptičen oko Butre, ima nas malo više, ali nemoraš zato urlati i raditi probleme.

Naslov: Re: Nešto o Buscard sustavu
Novi postPostano: sub ruj 06, 2008 1:46 am 
Moderator

Pošto ima 5 ili 6 tema u kojima se govori o istoj stvari odnosno o buscard sustavu, i pošto je sve to u rasulu, ja ću sve te teme spojiti u jednu (u ovu temu) u kojoj molim da nastavite sve rasprave vezane za BUTRE i da ne otvarate nove teme za istu stvar.

Naslov: Re: Butra
Novi postPostano: sub ruj 06, 2008 10:24 pm 

admin je napisao/la:
Preteško da će to netko napraviti, MIFARE kartica je dokazana i sigurna tehnologija, prodano je više od 500 milijuna kartica i više od 5 milijuna čitača i ona je trenutno jedini proizvod koji sadrži javni enkripcijski ključ preko beskontaktnog sučelja i ima najveću moguću sigurnost.
Navodno su neki studenti u Londonu "probili" karticu, ali trebalo im je navodno 7 dana sa nekim super računalom, pa je bila tužba, ali je bilo u znanstvene svrhe pa je to OK.
Uglavnom nije da je nemoguće, ali ono... tko bi tako nešto kompleksno radio zbog nekakve kartice za javni gradski prijevoz kad ima i VISU,AMERICAN,DINERS itd. itd. 001_smile

Mislim da se gadno varate. Kloniranje MIFARE Classic kartice traje svega par sekundi. Oyster card koji se koristi u Londonu je na taj način "probijen". Da ne govorimo o jadnom pokušaju NXP-a da preko suda pokuša zaštiti svoj poluproizvod.

Koga zanima više neka pročita što o tome misli Bruce Schneier (mislim da ga ne treba posebno predstavljati):

http://www.schneier.com/blog/archives/2008/08/hacking_mifare.html

Dakle, uskoro stiže vrijeme kloniranja i besplatnih vožnji za sposobne (?). 001_tt2

Na svu sreću nisam iz Osijeka (pozdrav s mora), pa se ne moram brinuti da li će mi netko klonirati karticu.

Novi postPostano: sub ruj 06, 2008 10:49 pm 

need_for_speed je napisao/la:
Daj šta ti pričaš, pa svaki mobitel se može pratiti u centimetar već odavno, mogu ti ako hoće zumirati satelitskom optikom u tehnološki zaosto mozak, baš su uložili toliki novac da bi pratili tvoje svakodnevne odlaske na pijacu, molim te u kojem ti vremenu živiš pa to je gradski prijevoz a ne neka tajna organizacija za nadziranje građana, uostalom šta se uopće voziš autobusom, mogao bi te neko vidit pa će svi onda znati za tvoje tajne operacije odlaska na pijacu xxxxxx.
Ma slažem se u potpunosti no za takvo mobitel praćenje moraš biti ili James Bond, ili haker A kategorije ili imati sudski nalog jer su telekomunikacijske baze podataka zaštićene samo tako. U Gpp-u je dovoljno biti lega od admina sustava. Gpp ipak nema milijune samo za zaštitu podataka i nije kategorija za usporedbu. Da bi mobitel radio ti moraš biti prijavljen na neki repetitor jer tako sustav radi. Buscard sustav radi tako da skida neki iznos sa butri na kojima se novac nalazi. Gpp improvizira pa ga upotrebljava i za kao neke statističke izračune od kojih neće biti ništa, a da za to dozvolu od klijenta tj. korisnika pokaznih butri nema niti ih je o tome obavjestio.

Novi postPostano: sub ruj 06, 2008 10:58 pm 

admin je napisao/la:
Brico ne prate se kartice baš na tako filmski način kao što vi mislite,
Pa ni ne mislim da se to tako radi jer tko bi čitao tisuće imena u potrazi za nekim pikatntnim, no istina je i da se kartice mogu pratiti na takav način jer sustav to dozvoljava
admin je napisao/la:
...radi se o jednostavnom izlistanju sveukupnih prijava i odjava na određenim točkama i to po kategorijama kartica, nikako po imenima građana.
A zašto po kategorijama kada se sve kategorije voze "izmješane" zajedno i ravnopravni su putnici te je potpuno nebitno je li netko student, radnik itd. Jedno je prebrojavanje kao takvo, a drugo svrstavanje u kategorije kada to nije potrebno.
admin je napisao/la:
Ako ikada budete primjetili da se tim nekakvih Gpp-ovih hakera bude posvetio praćenju vas osobno, pa onda to još i zloupotrijebio, svakako nas tužite jer slažem se - to je protuustavno.
Ma protuustavno je to u samom svom početku. To je samo rezultat činjenice da Gpp nije neka strana multimilijunska firma u kojoj četa pravnika ima zadatak smišljati obranu od raznih mogućih rupa u zakonu koje bi dovele do tužbi. Kod Gpp-a (i drugih firmi u našoj državi) to zbog niske svijesti naroda i nezainteresiranosti raznih nevladinih udruga uspješno prolazi po sistemu APP.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 245 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Fatal error: ./cache/ is NOT writable. in C:\Users\gpposije\gpp-osijek.com\wwwroot\forum\includes\acm\acm_file.php on line 103