Sada je: uto kol 20, 2019 4:48 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Novi autobusi
Novi postPostano: sri svi 20, 2009 10:26 pm 
Site Admin

Pozz
1. Za nekih mjesec dana će biti povezani sa sustavom (dok rješimo neke probleme sa protokolima kojima su povezani)
2. 001_smile zato što su ti papiri bili ovih par dana dok nisu radili displeji, valjda su zaboravili skinuti...

Novi postPostano: uto svi 26, 2009 8:36 pm 

ja bih molio da mi netko objasni kakvi su to prigradski autobusi

Novi postPostano: sri svi 27, 2009 8:07 am 
Site Admin

Evo objasnio sam u temi prije, inače osim što nisu full niskopodni, nisu limitirani, imaju malo jači motor i razvijaju veću krajnju brzinu.

Novi postPostano: čet svi 28, 2009 11:55 am 

slika slika slika slika
slika slika slika slika
slika slika slika slika
slika slika slika slika
slika slika slika slika
slika slika slika slika

Novi postPostano: pet svi 29, 2009 9:09 pm 

Primjetih da se ovi novi busevi naginju kod dolaska i odlaska na stanicu? To se jos dodatno spusti prema tlu kad stane?

Btw. za vrijeme voznje sam pritisnuo ono tipkalo gdje su vrata nacrtana, i poprilicno je zapistalo kod vozaca :P upps :) Jel tako i STOP tipka reagira? Kad cete uvesti otvaranje vrata tipkalom? Mogli bi pustiti brosure kao i za Butru, neka se narod nauci i na ovo.

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 8:24 am 
Site Admin

Pozdrav!
Naginje se da, ima ECAS (Electronically Controlled Air Suspension)...
Teško da će ovo sa vratima funkcionirati, još nekako da imamo to u funkciji na svim vozilima ali ovako, samo na 10 vozila ne znam baš...

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 9:10 am 
Site Moderator

Tomi je napisao/la:
Kad cete uvesti otvaranje vrata tipkalom? Mogli bi pustiti brosure kao i za Butru, neka se narod nauci i na ovo.

Od 1995. god. kada su došli tramvaji GT6 ("genšeri") sa senzorima na vratima i tipkalima za samoposlugu u naš grad, putnici se nisu na to navikli, niti su se trudili da to rade, jer naši ljudi razmišljaju da je ipak lakše kad vozač stisne tipkalo da se vrata otvore kako nebi slučajno sami morali podići ruku. Uzmimo samo zagrebački Zet za primjer, jer oni su to počeli intenzivno koristiti na vozilima, te su uspjeli napraviti prilične uštede na potrošenoj el. energiji (da ne govorim koliko se produžuje rok mehaničkim djelovima vrata zbog toga što se ne otvaraju na svakom stajalištu). Osim raznih ušteda za poduzeće i samim putnicima bi bilo ugodnije tijekom vožnje ako bi se vrata otvarala samoposlugom, jer ako u vozilima ima klima preko ljeta ili grijanje tijekom zime, sigurno je da će vozilo bolje ostati "ohlađeno" ili "zagrijano" ako se na svakom stajalištu ne otvaraju sva vrata, već samo ona koja su stvarno potrebna da se otvore.

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 12:02 pm 
Moderator

Možda bi se ipak trebalo malo više poraditi na upućivanju putnika na samoposlužujuće otvaranje vrata. Novi tramvaji, kao i genšeri imaju tipkala za otvaranje vrata, međutim ni na jednom od njih to nije moguće, jer su tipkala deaktivirana od strane vozača.
Međutim, nigdje u tramvaju ne piše da su vrata mogu otvoriti tim putem (od strane putnika). U genšerima lijepo piše uputa o otvaranju vrata tipkalom, vidio sam da ljudi to i koriste, no recimo izvana kraj tipkala nigdje ne piše za što služi. Isto tako, često je funkcija samoposluživanja na genšerima također isključena.

No, pošto su genšeri rijetko kada na ulicama, možda bi trebalo na određeni rok uvesti samoposluživanje u novim tramvajima, i obavijestiti putnike o tome. Dovoljno je samo zalijepiti naljepnice poput onih u genšerima. Vjerujem da bi se ljudi uskoro navikli, ako ne prije, navikli bi se onda kad bi vidjeli da vozač neće otvoriti vrata.

Treba probati - ništa ne košta. ;)

P.S. Mislilo se da se ljudi neće naviknuti na Butre, no s vremenom ipak jesu.

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 1:35 pm 

Da, slazem se sa postom iznad.

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 1:48 pm 
Site Moderator

Sve to stoji i mlađi putnici to mogu shvatiti, uostalom bilo je ranije pokušaja da se to uvede, ali i sam sam vidio i doživio nekoliko situacija kakva panika nastane kada vrata budu uključena na samoposlugu, i to baš u GT6 gdje je označeno kako i što je činiti. Vozilo nastavlja kretanje, a neka baka nije izašla na stajalištu kod bolnice..vika, vriska, galama, " Vozaaaač, staniiii, ..bem ti majku, što nisi otvorio vrata da izađem....", itd. Takvih situacija tijekom dana bude bezbroj, i to bez obzira što u vozilu postoje naljepnice sa objašnjenjima i uputama kad ih samo 5-10 % ljudi pročita. Baš su butre dobar primjer, jer još uvijek (i nakon 9 mj.) pola putnika ulazi kao "muhe bez glave" i "lamataju" sa tim karticama ispred validatora bez da se osvrnu i pogledaju da li je prijava uspješna ili ne. Mislim da i nama trebaju jumbo plakati kao što su se donedavno mogli vidjeti u susjednoj nam Bosni i Hercegovini, "Stuja se mora platiti", "Tv pretplata se mora platiti", samo bi nama u ovom slučaju trebali plakati sa natpisima "Vrata su na samoposlugu,sami morate pritisnuti tipkalo da uđete ili izađete iz vozila"!!! Evo ti još jedan primjer: Kada se uvodio Buscard sustav, postavljen je i u jedan T3+B3 (tandem), ali kako računalo podržava samo 4 validatora, u kolima i prikolici se onda ne mogu koristiti srednja vrata, jer na njima nema izlaznog validatora. Zbog toga su srednja vrata prespojena da se mogu otvarati samo u slučaju nužde, a na sama vrata sa unutrašnje strane u visini očiju je postavljen natpis 1 m širine i 30 cm visine "Vrata nisu u funkciji, koristite 3 vrata za izlaz", misliš da nije na skoro svakom stajalištu netko od putnika vikao "Majstore otvori srednja vrata", a natpis ne da "bode oči" već "bode cijelo tijelo".

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 2:13 pm 

Danas sam vidio dva busa (za VPG i Kanižlićevu) koji su imali stare drvene table, a disp je normalno radio. Zašto je to tako ? Meni je puno bolji display nego ovaj dupli sistem. I dajte ljudi maknite one papirnate table s buseva na kojima rade displayi

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 3:35 pm 
Moderator

T3PVO, slažem se sa svime što si napisao, međutim naš narod, mentalitet naših ljudi je takav da ljude doslovno treba natjerati na nešto, pa makar i to nešto bilo za njihovo dobro. To je, nažalost, tako.

I zato smatram da ljude treba natjerati na to, ili da se bolje izrazim navući na to. Recimo, u novim tramvajima, a mislim i u genšerima, postoji razglas. Vrlo lako bi se među najavama mogla snimiti poruka da se vrata otvaraju samoposlužno, ili bi vozač kad bi mu netko dobacio zato što ne otvara vrata mogao preko razglasa reći da se vrata otvaraju samoposlužno.

S Butrama je isto bilo problema na početku (ima ih tu i tamo i sad), no eto, ljudi su se već privikli na to.

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 4:58 pm 
Site Moderator

1142007 je napisao/la:
Danas sam vidio dva busa (za VPG i Kanižlićevu) koji su imali stare drvene table, a disp je normalno radio. Zašto je to tako ? Meni je puno bolji display nego ovaj dupli sistem. I dajte ljudi maknite one papirnate table s buseva na kojima rade displayi

Da, to je iz razloga što još uvijek nismo dobili program za programiranje displeja, nadam se da će uskoro stići, a neke natpise koje vidiš da postoje su dodali još u tvornici. Tako da su table i papiri samo privremeno riješenje ;)

Novi postPostano: sub svi 30, 2009 11:24 pm 

Mislim da trenutno na displejima pise previse... Kanizliceva - Jug - Kanizliceva...posto je povecih dimenzija, treba pisati samo krajnja stanica, dakle samo Kanizliceva. Sto znaci da bi se linija vidjela ako npr. cekas na Gajevom, od Eurodoma :P
Recimo isao sam pjesice pored novog stud. doma, sa preke strane gdje ide i biciklisticka, te kako sam prilazio krizanju kod Vukovarske, iz pravca Svaciceve vidim ide novi bus. Kako sam trebao ici na Kanizlica, bus je stajao na semaforu malo dalje, i dosta se slabo vidio pravac (srecom, jos dobro vidim, skuzio sam da je VPG, pa nisam trebao trcati) :D
Uglavnom, da ne kompliciram, veci natpis, manje (bes)korisnih informacija, manje (bes)potrebnog trcanja, hehe :)

Novi postPostano: ned svi 31, 2009 10:02 am 
Site Moderator

Gle, da smo mogli tako stavili bi, krajnjih stanica ima bar 50-ak, a natpisa smo mogli staviti samo 10, koje smo morali javiti u tvornicu, tako da smo morali nabrzinu smisliti tih par naziva da pokriju 516 postojećih linija. Ta linija koju si spomenuo (Kan.-Jug-Kan.) je kružna linija i morali smo staviti neki natpis koji obuhvaća sve kuda taj bus ide, zato i je duži natpis. Kada dobijemo software za programiranje, natpisi će biti posebno za svaku liniju, a do tada je ovo privremeno riješenje.

Novi postPostano: pon lip 01, 2009 12:56 pm 

Ovi novi autobusi su odlični! 001_rolleyes
Hoće li doći koji novi zglobni autobus :?:

Novi postPostano: pon lip 01, 2009 1:23 pm 
Site Moderator

Doći će još 2 nova busa, ali ne zglobna. Bilo je nekih pregovora sa zagrebačkim Zetom oko polovnih "harmonika", a kako će to završiti ovisi o političkoj situaciji! :roll:

Novi postPostano: sub lip 06, 2009 8:45 pm 

Danas sam se vozila od kKanižlićeve do juga i popodne je bilo prilično sparno a kad sam na Kanižlićevoj vidjela novi bus pomislila sam uuuuu, sad cemo se bar malo rashladit kad ono u busu umjesto klime radi grijanje.. neki ljudi nisu dočekali svoje stanice nego su izašli i išli pješice samo da se maknu iz saune.. vozač je kao nešto pokušavao uključiti klimu ali kad je odustao temperatura je porasla na +50.. grrrr

Novi postPostano: ned lip 07, 2009 9:01 am 
Site Moderator

Mislim da je riječ isključivo o neznanju vozača da namjesti klimu iamwithstupid (a vjerovatno je ego preveliki da nekoga upita kako se to radi coolgleamA ).

Novi postPostano: ned lip 07, 2009 11:19 am 

da....i ja sam se vozio 4-5 puta sa novim busom, i svaki put je u njemu bila sauna, jos gore nego u onim busevima sto imaju iza samo 2 prozora. Ja ne znam dali sam vozac ima svoju klimu, pa ga boli ona stvar kako je iza...no svakako ih treba upozoriti na ovo.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Fatal error: ./cache/ is NOT writable. in C:\Users\gpposije\gpp-osijek.com\wwwroot\forum\includes\acm\acm_file.php on line 103