Sada je: uto lis 16, 2018 6:20 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Gpp za vrijeme rata
Novi postPostano: pon ožu 31, 2008 9:17 pm 

E ovako: mene zanima ama bas sve sto se događalo ratnih godina sa gpp-om, dakle sto je bilo s busevima, tramvajima, kolko ih je bilo i sl., pa ak neko znao molio bih ga da to tu napise a bilo bi i odlično kad bi imo neku fotku(ja ne znam sta se tada događalo jer sam rođen 91, nes su mi roditelji pricali al ja bi rado cuo od onih koji vise znaju!)

Naslov: Re: Gpp za vrijeme rata
Novi postPostano: pon ožu 31, 2008 10:30 pm 
Moderator

Na slijedećem linku nalazi se veoma detaljan opis GPP-a za vrijeme rata... ;)

http://www.zeljeznice.net/forum/viewtop ... 251#135251

Na njemu ćete naći vjerojatno sve što vas zanima.
Meni je na neki način najfascinantniji podatak to što su tramvaji noćili po ulicama,da bi se sačuvali u slučaju da remiza bude bombardirana.U takvim vremenima i uvjetima,radnici GPP-a postajali su zaista pravi heroji.

Zadnja izmjena: Jura; pon ožu 31, 2008 10:49 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Naslov: Re: Gpp za vrijeme rata
Novi postPostano: pon ožu 31, 2008 10:35 pm 

Autobusni vozni park se uglavnom sastojao od crvenih i plavih Ikarusa, par crvenih je i nastradalo u napadima, za plave ne znam jer ni ja nisam puno stariji i uglavnom sam vrijeme proveo u podrumu. Bilo ih je nekih 30-40-ak otprilike koliko i sada ovih novih.

Kad bi svirala uzbuna, a bus je bio blizu Gajevog trga, onda se bus zaustavljao na stanici i svi trk u neki kafić koji je bio obložen vrećama pijeska. To sad zvuči i pomalo zanimljivo, ali onda definitivno nije bilo.

Iako zbilja ne znam kako je GPP funkcionirao kad su bili najteži dani krajem 1991. i početkom 1992. jer je u gradu bilo kako se kaže cirka nekih 10 000 stanovnika. Navodno da nekad autobusi nisu mogli ući na Jug II zbog gotovo "privatnog" ustroja njegove obrane tijekom tog vremena. Ali definitivno to ne znam iz prve ruke.

1993. je jedan moj bliži rođak na stanici kod bivšeg ABC-a udario autom u Ikarus reg. OS-109-D u lijevi stražnji kraj, te mu je ta udubina ostala sve dok nije bio rashodovan.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Fatal error: ./cache/ is NOT writable. in C:\Users\gpposije\gpp-osijek.com\wwwroot\forum\includes\acm\acm_file.php on line 103